Ile czasu trwa załatwienie pogrzebu?
Organizacja pogrzebu jest emocjonalnie i fizycznie wymagającym procesem. Aby się do niego odpowiednio przygotować, warto mieć świadomość, jak długo trwa urządzenie uroczystości oraz wiedzieć, jakie dokumenty będą wówczas niezbędne do załatwienia. Zobacz, z czym się wiąże cała procedura.
Niezbędne dokumenty do pogrzebu
W celu zorganizowania pogrzebu rodzina w pierwszej kolejności musi zgromadzić wymagane dokumenty. Najważniejszy jest akt zgonu, który obecnie można uzyskać na 3 sposoby – odebrać osobiście w USC (odpis w formie tradycyjnej), dostać pocztą (odpis w formie tradycyjnej), otrzymać w formie elektronicznej na swoją skrzynkę Gov (ePUAP).
Akt jest potrzebny do zarejestrowania zgonu i uzyskania zgody na pochówek lub kremację. Inne dokumenty mogą obejmować akt urodzenia zmarłego, akt małżeństwa i dokumentację medyczną. W zależności od okoliczności śmierci mogą być wymagane dodatkowe dokumenty.
Ile czasu trzeba przeznaczyć na zorganizowanie pogrzebu?
Po zebraniu wszystkich niezbędnych dokumentów przychodzi czas na zorganizowanie uroczystości pogrzebowej. Czynności obejmują między innymi uzyskanie pozwolenia na pochówek lub kremację od władz lokalnych, przygotowanie i złożenie wszystkich niezbędnych dokumentów, zorganizowanie transportu ciała zmarłego i dokonanie innych ustaleń, takich jak zamówienie kwiatów lub wynajęcie muzyków. O to, jaki czas trzeba na to poświęcić, zapytaliśmy pracownika zakładu pogrzebowego w Kozach, który wyjaśnił:
- Zazwyczaj potrzebne są co najmniej 72 godziny od momentu zgonu, aby pożegnać się ze zmarłym. W przypadku większych miast procedury mogą trwać nieco dłużej, ponieważ zwykle zdarza się tak, że w ciągu jednego dnia organizowanych jest nawet kilka uroczystości. Zgodnie z tradycją chrześcijańską pogrzeb powinien odbywać się trzeciego dnia po śmierci. Realia jednak bywają inne. Na przykład w Warszawie nierzadko zdarza się, że pochówek jest organizowany nawet po około 10 dniach.
Jeżeli rodzina decyduje się na organizację pogrzebu katolickiego, to termin pochówku wyznacza kancelaria cmentarza lub kancelaria parafialna (w przypadku małych nekropolii). Ponadto procedura może być również przedłużona, jeżeli pogrzeb ma się odbyć w innym miejscu, niż doszło do zgonu – wówczas trzeba przetransportować zwłoki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana