Kremacja w świetle obowiązujących w Polsce przepisów
Kremacja zwłok to ostatnio coraz częstsza praktyka pochówku. Wiele osób dostrzega, że ceremonia pogrzebowa z udziałem urny może być tak samo piękna, jak tradycyjna. Poza tym organizacja takiego procesu kremacyjnego jest bardzo prosta dzięki jasno określonym standardom zakładów pogrzebowych oraz regulacji prawnych. Czy kremacja jest zgodna z przepisami obowiązującymi w Polsce?
Jakie dokumenty są wymagane przed kremacją?
Żeby legalnie dokonać spopielenia zwłok, do krematorium trzeba dostarczyć komplet dokumentów. Zalicza się do nich m.in. zezwolenie na kremację wystawione przez najbliższych członków rodziny oraz skrócony odpis aktu zgonu lub ksero z pieczątką firmy pogrzebowej. Niezbędne jest także zatwierdzenie oryginalności aktu zgonu. Usługi kremacyjne w przypadku spopielenia szczątków po ekshumacji, trzeba również dostarczyć decyzję uzyskaną od Sanepidu. Przed kremacją ciało musi być właściwie przygotowane – ubrane w odzież dostarczoną przez najbliższych lub owinięte całunem. Następnie umieszczane jest w trumnie z naturalnych materiałów. Dzięki temu również ulega spaleniu. W trumnie nie mogą znajdować się żadne przedmioty, takie jak płyny czy urządzenia metalowe.
Przeczytaj również: Często zadawane pytania dotyczące kremacji zwłok w Poznaniu
Jak wygląda kremacja zgodna z prawem?
Po dopełnieniu wszystkich formalności i przygotowaniu ciała, a także jego identyfikacji, można przejść do spopielenia. Trumna umieszczana jest w piecu kremacyjnym w specjalnym pomieszczeniu wydzielonym szklaną przegrodą. Piec zwykle jest zabudowany ze względów estetycznych. Osiąga temperaturę do 1000 stopni Celsjusza. Jeśli dana wartość zostanie uzyskana, wtedy pracownik krematorium umieszcza trumnę z ciałem we wnętrzu pieca i zamyka szczelnie jego drzwi. Samo spopielenie wymaga około godziny, ale cały proces nawet do trzech godzin. Profesjonalną kremację zwłok oferuje m.in. Zakład Pogrzebowy z Bielska-Białej.
Przeczytaj również: Jak wygląda pogrzeb nienarodzonego dziecka?
Jak przechowywać prochy zmarłego?
Zgodnie z prawem w Polsce nie można przechowywać urny z prochami zmarłego w domu ani rozsypywać ich w różnych miejscach. Urna musi zostać pochowana na cmentarzu. Również Kościół Katolicki zezwala na dokonywanie kremacji, o ile nie jest przeprowadzana z pobudek przeciwnych wierze chrześcijańskiej. Jest to ściśle uwarunkowane precyzyjnymi przepisami zawartymi w Kodeksie Prawa Kanonicznego.
Przeczytaj również: Jak przebiega proces kremacji zwierzęcia? Krok po kroku z firmą pogrzebową
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana